Participations April - June 2018

KARLOVY VARY
53rd International Film Festival

29.6. - 7.7.2018

STYX by Wolfgang Fischer
TO THE NIGHT by Peter Brunner


TAIPEI
20th Film Festival

28.6. - 14.7.2018


LICHT by Barbara Albert


MUNICH
36. Filmfest

28.6. - 7.7.2018


MURER - ANATOMIE EINES PROZESSES by Christian Frosch
WELCOME TO SODOM by Florian Weigensamer, Christian Krönes

 
STUTTGART
2. SWR Doku Festival
27.6. - 30.6.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann
 

SANTIAGO DEL ESTERO
2nd Film Festival

26.6. - 30.6.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


PALMA DE MALLORCA
8° Atlàntida Film Fest
25.6. - 1.7.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


JOHANNESBURG, CAPE TOWN, PRETORIA
5th European Film Festival in South Africa

22.6. - 1.7.2018


LICHT by Barbara Albert


VALENCIA
33rd International Film Festival Cinema Jove

22.6. - 29.6.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein


ESPINHO
14th FEST - New Directors | New Films Festival

18.6. - 25.6.2018


SAND UND BLUT by Matthias Krepp & Angelika Spangel


SHANGHAI
21st International Film Festival

16.6. - 25.6.2018


LICHT by Barbara Albert
LIFE GUIDANCE by Ruth Mader
STYX by Wolfgang Fischer


KOSICE
26th Art Film Fest

15.6. - 23.6.2018


ZU EBENER ERDE by Birgit Bergmann, Steffi Franz, Oliver Werani


ORLANDO
2nd Cosmic Film Festival

15.6. - 17.6.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


SAN FRANCISCO
42nd Frameline - International LGBTQ Film Festival

14.6. - 24.6.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein


VALLETTA
4th Film Festival

8.6. - 17.6.2018


STYX by Wolfgang Fischer (Best Performance - Susanne Wolff + Best Cinematographer - Benedict Neuenfels)
WELCOME TO SODOM by Florian Weigensamer, Christian Krönes (Best Cinematography - Documentary Competition - Christian Kermer)


SHEFFIELD
25th Doc/Fest International Documentary Festival

7.6. - 12.6.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


PRAGUE, BRNO
Das Sommerkino

6.6. - 29.9.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger
WILDE MAUS by Josef Hader


SYDNEY
65th Film Festival

6.6. - 17.6.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein
MEIN STOTTERN by Petra Nickel, Birgit Gohlke


EMDEN-NORDERNEY
29. Internationales Filmfest

6.6. - 13.6.2018


DIE WUNDERÜBUNG by Michael Kreihsl
STYX by Wolfgang Fischer (Creative Energy Award for outstanding individual achievements - Suanne Wolff (acting) & Benedict Neuenfels (cinematography) + Inselstipendiat “Ein Schreibtisch am Meer” - Wolfgang Fischer)

 
IZOLA
14th Kino Otok - Isola Cinema International Film Festival
6.6. - 10.6.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


ALBUQUERQUE
6th Film & Music Experience

4.6. - 10.6.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


OSLO
2nd Oslo Pix International Film Festival

4.6.  - 10.6.2018


STYX by Wolfgang Fischer


STARA ZAGORA
6th ”The Golden Linden“ International Film Festival of New European Cinema

2.6. - 6.6.2018


SIEBZEHN by Monja Art


BOLOGNA
14th Biografilm Festival – International Celebration of Lives

1.6. - 24.6.2018


GWENDOLYN by Ruth Kaaserer


NEW BRUNSWICK
23rd New Jersey International Film Festival Summer 2018

1.6. - 10.6.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Honorable Mention)

 
SÃO PAULO
7° Mostra Ecofalante de Cinema Ambiental
31.5. - 13.6.2018


FREE LUNCH SOCIETY by Christian Tod
 

CAPE TOWN & JOHANNESBURG
20th Encounters South African International Documentary Festival
31.5. - 10.6.2018


UNTITLED by Mona Willi, Michael Glawogger


SEOUL
20th International Women's Film Festival

31.5. - 7.6.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein (Best Film Award)
LICHT by Barbara Albert

 
TURIN
21st CinemAmbiente - Environmental Film Festival
31.5. - 5.6.2018


GUARDIANS OF THE EARTH by Filip Antoni Malinowski
THE GREEN LIE by Werner Boote (Premio “Ambiente e Societa”)



BASEL
8. Bildrausch - Filmfest Basel

30.5. - 3.6.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann

 
SEDONA
5th Illuminate Film Festival
30.5. - 3.6.2018


FREE LUNCH SOCIETY by Christian Tod

 
NANTES
15e Festival Cinépride - Festival de films LGBTI+
29.5. - 3.6.2018


SIEBZEHN by Monja Art


TOKYO, KYOTO, HIROSHIMA
16th EU Film Days
26.5. - 13.7.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


CLUJ-NAPOCA
17th Transilvania International Film Festival

25.5. - 3.6.2018


LICHT by Barbara Albert
LIFE GUIDANCE by Ruth Mader (FIPRESCI Prize)


ZLIN
58th International Film Festival for Children and Youth

25.5. - 2.6.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger
L’ANIMALE by Katharina Mückstein
SIEBZEHN by Monja Art

 
LIMA
IX “Al Este de Lima” Festival de Cine de Europa Central y Oriental
24.5. - 7.6.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


TORONTO
28th Inside Out – LGBT Film Festival

24.5. - 3.6.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein

 
SYDNEY, MELBOURNE, CANBERRA, BRISBANE, ADELAIDE
German Film Festival
22.5. - 10.6.2018


LICHT by Barbara Albert


MILAN
XVIII MIFF - Film Festival Internazionale di Mi
lano
21.5. - 13.6.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Acting Performance Female - Verena Altenberger + Best Production Design - Veronika Merlin)

 
PORTO ALEGRE
XIV FANTASPOA - Festival Internacional de Cinema Fantástico
18.5. - 3.6.2018


THE DARK by Justin P. Lange, Klemens Hufnagl (Award for Best Screenplay)
 

HYATTSVILLE
2nd Nepal America International Film Festival

18.5. - 20.5.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger

 
SEATTLE
44th International Film Festival
17.5. - 10.6.2018


LICHT by Barbara Albert


TEL AVIV
20th International Documentary Film Festival - DocAviv

17.5. - 26.5.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann (Honorable Mention)


BUENOS AIRES
8° Festival Internacional de Cine Politico
17.5. - 23.5.2018


NAMRUD (TROUBLEMAKER) by Fernando Romero-Forsthuber


SEOUL
15th Eco Film Festival

17.5. - 23.5.2018


FREE LUNCH SOCIETY by Christian Tod
TIERE UND ANDERE MENSCHEN by Flavio Marchetti (Best Feature Film)
ZEIT FÜR UTOPIEN by Kurt Langbein

 
ZAJECAR, MLADENOVAC, UZICE, SABAC…
7th European Film Festival
16.5. - 26.8.2018


LICHT by Barbara Albert


BARCELONA
21st DocsBarcelona International Documentary Film Festival

16.5. - 27.5.2018


NAMRUD (TROUBLEMAKER) by Fernando Romero-Forsthuber


MADRID
6th Rizoma International Film Festival

16.5. - 20.5.2018


LICHT by Barbara Albert


WARSAW, WROCLAW, BYDGOSZCZ, LUBLIN
15th Millennium Docs Against Gravity Film Festiv
al
11.5. - 20.5.2018


DIE DRITTE OPTION by Thomas Fürhapter
THE GREEN LIE by Werner Boote
WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


NASHVILLE
49th Film Festival

10.5. - 19.5.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


QUITO, GUAYAQUIL
17° edoc - encuentros del otro cine - festival internacional de cine documental
9.5. - 20.5.2018


UNTITLED by Mona Willi, Michael Glawogger

 
FREIBURG
28. Lesbenfilmtage

9.5. - 13.5.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein


BUCHAREST, GALATI, TIRGU MURES...
22nd European Film Festival
7.5. - 3.6.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein


BELGRADE
11th BELDOCS - International Documentary Film Festival

7.5. - 14.5.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


NEW YORK
9th Independent Film Festival

7.5. - 13.5.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger

 
ESPOO
29th Espoo Ciné International Film Festival

4.5. - 13.5.2018


SIEBZEHN by Monja Art
THE GREEN LIE by Werner Boote


BURSA
7th International Children’s Rights Film Festival

4.5. - 10.5.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


VANCOUVER
17th DOXA Documentary Film Festival

3.5. - 13.5.2018


DIE DRITTE OPTION by Thomas Fürhapter


JEONJU
19th International Film Festival

3.5. - 12.5.2018


HAPPY END by Michael Haneke
UNTITLED by Mona Willi, Michael Glawogger


LOS ANGELES
Starring EUrope: New Films from the EU

3.5. - 9.5.2018


LICHT by Barbara Albert


TBILISI
6th CinéDOC-Tbilisi - International Documentary Film Festival

3.5. - 8.5.2018


NAMRUD (TROUBLEMAKER) by Fernando Romero-Forsthuber

 
NEW YORK
13th Harlem International Film Festival
3.5. - 6.5.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Film + Best Actress - Verena Altenberger)


MUNICH
33. DOK.fest Internationales Dokumentarfilmfestival

2.5. - 13.5.2018


BRUDER JAKOB, SCHLÄFST DU NOCH? by Stefan Bohun
I’M A BAD GUY by Susanne Freund (VIKTOR DOK.deutsch Award)
NAMRUD (TROUBLEMAKER) by Fernando Romero-Forsthuber
SAND UND BLUT by Matthias Krepp & Angelika Spangel (Megaherz Student Award)
TIERE UND ANDERE MENSCHEN by Flavio Marchetti
WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


FREIBURG
34. Schwule Filmwoche

2.5. - 9.5.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein


SCHWERIN
28. Filmkunstfest Mecklenburg-Vorpommern

1.5. - 6.5.2018


COPS by Istvan
STYX by Wolfgang Fischer ((Hauptpreis „Der Fliegende Ochse“ für den besten Film / Prize for Best Film + Preis für die beste Musik- und Tongestaltung - Uwe Dresch, Andre Zimmermann, Tobias Fleig / Prize for Best Music & Sound Design + Publikumspreis / Audience Award)
WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


NEW DELHI
8th Dada Saheb Phalke Film Festival
30.4.2018


GRUSS VOM KRAMPUS by Gabriele Neudecker (Honorable Jury Mention)


MADRID
Meraki Film Festival
27.4. - 28.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Feature + Best Director + Best Actress - Verena Altenberger + Best Promising Actor - Jeremy Miliker)


BARCELONA
8th D’A International Auteur Film Festival
26.4. - 6.5.2018


LICHT by Barbara Albert


TRENTO
66. Trento Film Festival
26.4. - 6.5.2018


SEEING VOICES by Dariusz Kowalski
UNTITLED by Mona Willi, Michael Glawogger

 
NEWPORT BEACH
19th Film Festival
26.4. - 3.5.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Festival Honors Award - Outstanding Achievement in Filmmaking: Foreign Film)



TUI
14th Play-Doc International Documentary Festiva
l
26.4. - 1.5.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann (Premio 14° Play-Doc)

 
DUBUQUE
7th Julien Dubuque International Film Festival
26.4. - 29.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger

 
FREDERICKSBURG
9th Hill Country Film Festival
26.4. - 29.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Feature Film)

 
LEWISTON/AUBURN
5th Emerge Film Festival
26.4. - 28.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Feature)


CUERNAVACA
10th CinemaPlaneta - Environmental Film Festiv
al
24.4. - 29.4.2018


THE GREEN LIE by Werner Boote
UNTITLED by Mona Willi, Michael Glawogger


COLOGNE
Internationales Frauenfilmfestival Dortmund | Köln

24.4. - 29.4.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann

 
RICHMOND
7th International Film & Music Festival
23.4. - 29.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Grand Jury Award Best Feature Film + Rising Star Award - Jeremy Miliker)

 
HOUSTON
51st WorldFest - International Independent Film Festival
20.4. - 29.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Platinum Remi for Best Feature + Gold Remi for Best Actress - Verena Altenberger)
GRUSS VOM KRAMPUS by Gabriele Neudecker (Silver Remi Award + Gold Remi Award for Best Special Make-up Effects Design)

 
ANKARA
29th International Film Festival
19.4. - 29.4.2018


STYX by Wolfgang Fischer


TEHRAN
36th Fajr International Film Festival

19.4. - 27.4.2018


LIFE GUIDANCE by Ruth Mader


MOSCOW
40th International Film Festival

19.4. - 26.4.2018


LICHT by Barbara Albert
WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann

 
PILSEN
31st Finàle Plzen
19.4. - 24.4.2018


GWENDOLYN by Ruth Kaaserer

 
BEAUMONT
11th Boomtown Film & Music Festival
19.4. - 21.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Gusher Awards Best Narrative Feature + Best in Show)


NEW YORK
17th Tribeca Film Festival

18.4. - 29.4.2018


THE DARK by Justin P. Lange & Klemens Hufnagl

 
RIVERSIDE
16th International Film Festival
17.4. - 22.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Feature Film + Best Actress - Verena Altenberger + Best Actor - Jeremy Miliker)

 

STOCKHOLM
19th International Film Festival Junior

16.4. - 21.4.2018


SIEBZEHN by Monja Art

 
BOLOGNA
Poverarte - Festival di tutte le arti - Edizione 3 1/2
14.4. - 21.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Feature Film + Best Director + Best Screenplay + Best Actor - Jeremy Miliker)


NYON
49e Visions du Réel - Festival International de cinéma

13.4. - 21.4.2018


BRUDER JAKOB, SCHLÄFST DU NOCH? by Stefan Bohun


MINNEAPOLIS ST. PAUL
37th International Film Festival

12.4. - 28.4.2018


LICHT by Barbara Albert


LONDON
17th East End Film Festival

11.4. - 29.4.2018


SAND UND BLUT by Matthias Krepp & Angelika Spangel


PARIS
11e La Berlinale à Paris

11.4. - 27.4.2018


AUFBRUCH by Ludwig Wüst


BUENOS AIRES
20° Festival Internacional de Cine Independiente (BAFICI
)
11.4. - 22.4.2018


HAPPY END by Michael Haneke
THE GREEN LIE by Werner Boote
WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


LANSING
8th Capital City Film Festival
11.4. - 15.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


BOLZANO
32. Bolzano Film Festival Bozen

10.4. - 15.4.2018


L’ANIMALE by Katharina Mückstein
 

TALCA
14° Festival de Cine
10.4. - 14.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger

 
VALLADOLID
18° CINHOMO Muestra Internacional de Cine y Diversidad Sexual
9.4. - 22.4.2018


SIEBZEHN by Monja Art


ISTANBUL
37th Film Festival

6.4. - 17.4.2018


STYX by Wolfgang Fischer


PRAGUE, BRNO
25th Days of European Film

5.4. - 22.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger
WILDE MAUS by Josef Hader


PHOENIX
17th Film Festival
5.4. - 15.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


MADISON
20th Wisconsin Film Festival

5.4. - 12.4.2018


LICHT by Barbara Albert


CLEVELAND
42nd International Film Festival

4.4. - 15.4.2018


LICHT by Barbara Albert

 
BRUSSELS
36th International Fantastic Film Festival
3.4. - 15.4.2018


DIE LETZTE PARTY DEINES LEBENS by Dominik Hartl

 
OAKLAND
16th International Film Festival
3.4. - 7.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger


SAAS-FEE
5. Filmfest

2.4. - 8.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger
LICHT by Barbara Albert

 
KOLKATA
2nd DFK New Wave Festival
30.3. - 1.4.2018


DIE BESTE ALLER WELTEN by Adrian Goiginger (Best Director + Best Supporting Actor - Jeremy Miliker)
 

NEW DELHI
2nd Habitat International Film Festival

23.3. - 2.4.2018


LICHT by Barbara Albert


PARIS
40e Cinéma du réel - festival international de films documentaires

23.3. - 1.4.2018


WALDHEIMS WALZER by Ruth Beckermann


HONG KONG
42nd International Film Festival

19.3. - 5.4.2018


LICHT by Barbara Albert
STYX by Wolfgang Fischer


CHICAGO
21st European Union Film Festival

9.3. - 5.4.2018


LICHT by Barbara Albert
WILDE MAUS by Josef Hader